İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Izgaracı Açmak: Maliyetleri, Dekorasyon Fikirleri, Gerekli Evraklar

Ülkemizde köfte, tavuk, kebap ve balık çeşitlerine her zaman yoğun ilgi gösterilir. Bilhassa merkezi alanlarda hemen hemen her sokak başında bir ızgara salonunun olması, büyük ölçüde bu durumla açıklanabilir. Belli bir sermayeye sahip girişimciler ızgara salonu açma fikrine çoğu zaman sıcak bakmaktadır.

Izgara dendiği zaman akla ilk olarak köfte gelir. Küçük ya da büyük ızgara salonlarının çoğunda, menünün en popüler yemeği köfte olmaktadır. Hatta birçok ızgara salonu köfte konusunda isim yapma yoluna giderler ve ızgara üzerinde başka bir şeye ihtiyaç duymazlar. Köfte alanında nam salmış işletmeler, ülkenin birçok noktasında şube açmakta ya da bayilik hizmeti vermektedir. Kimi zaman çok küçük, oldukça salaş bir ızgara salonu bile bulunduğu bölgede ünlenebiliyor. Kimi zaman da dekorasyonuna ciddi paralar harcanmış, çok lüks ızgara salonlarıyla karşılaşabiliyoruz. Bu tip ızgara salonlarında balık temasının da ön plana çıkabildiğini görmek mümkün. Yoğun mesai yapan ızgara salonlarında, zaman zaman ateşin başında 3-4 usta aynı anda çalışabilmektedir.

Fikir Almakta Fayda Var: En Modern Dükkan İsimleri

Nihayetinde ızgara salonları, deyim yerindeyse işi bilmeyenlerin pek ayakta kalamayacağı salonlardır.

Üst düzey rekabetin yaşandığı bu sektörde fark yaratmak için:

 • Hijyenik olmanın ötesinde, etin doğru yerden temin edilmesi,
 • Müşteri ilişkilerinin başarılı şekilde yürütülmesi,
 • Yetkin ızgara ustalarıyla çalışılması gerekir. Öte yandan ızgara salonu için seçilen lokasyon ve hazırlanan menüler, hedef kitleye ulaşma noktasında hayati derecede önemlidir.

Izgara Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Izgara salonu açma sürecinde Vergi Dairesi ve Belediye sık gidilen yerler arasındadır. Tabii hazırlanması gereken belgeleri temin etmek için sadece bu iki kuruma gidilmiyor. Izgara salonları “sıhhi müessese” grubuna girmektedir.

Dolayısıyla ızgara salonu açmaya niyetlenen kişilerden şu belgeleri hazırlamaları beklenir:

 • Öncelikle işletmenin açılışı Vergi Dairesinde yapılmalıdır. Buradan alınacak vergi levhasından iki adet fotokopi, başvuruda kullanılacaktır.
 • Mekan doğrudan kişiye aitse tapu fotokopisi; değilse kiraya dair kontratın fotokopisi hazır edilmelidir.
 • Binaya ait imar durumunu gösteren belge.
 • 1 adet kimlik fotokopisi.
 • Dükkanınızda bulundurmanız gereken yangın söndürme tüpüne dair fatura. Burada tüpün son dolum tarihine dikkat edilecektir.
 • Esnaf odasındaki kaydı gösteren belge. (Kişinin ticaret sicili varsa bu belgeye gerek olmayacaktır.)
 • Eğer ızgara salonu bir apartmanın altındaysa, binada yer alan kişilerden muvafakatname getirilmelidir.
 • Ülkemizde bazı meslekler için ustalık belgesi koşulu kaldırıldı. Ancak ızgara salonu açan kişilerden bu belge hala istenmektedir.

Bazı belediyeler, kişilerden yukarıdaki belgelerin haricinde başka evraklar da talep edebilmektedirler.

Izgara Salonu Açmanın Maliyeti Nedir?

Izgara salonlarını maliyet açısından hesaplamak için:

 • Öncelikle salonun hangi lokasyonda açıldığına bakmak gerekiyor.
 • Cadde üzerinde işlek bir ızgara salonu ile sanayi bölgesinde açılacak bir ızgara salonu arasında doğal olarak kira bedeli konusunda belli farklar olacaktır.
 • Dekorasyona harcanacak olan para bir tarafa, salon için gerekli malzemeler, maliyetin önemli bir bölümünü oluşturur.

Izgara salonları konusunda iki yönelim bulunmaktadır. Girişimciler ya doğrudan kendi salonlarını açarlar ya da son dönemde oldukça popüler olan Franchise yöntemine başvururlar.

Franchise ile bir köfteci ya da ızgara salonu açmak:

 • Birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Özellikle iyi bir sermayeye sahip olan; ancak bu alanda deneyimsiz olan kişiler için doğru bir yatırım olabilmektedir.
 • Birçok isim yapmış köfteci, marka haklarını kullanmak isteyen girişimcilerden, işletmenin m2 durumuna göre ücret almaktadır. Bu tip salonların maliyeti, özgün işletmelerden doğal olarak çok daha fazladır.
 • Bugün Franchise yöntemiyle bir ızgara salonu açmanın bedeli 150 bin ile 500 bin arasında değişebilmektedir. Bu salonlar, ayrıca cirolarından belli komisyonlar ödemektedir.

Küçük bir ızgara salonu açmak isteyen kişiler ise:

 • Ortalama 40-50 bin TL’ye bunu rahatlıkla başarabilmektedirler.
 • Tabii burada her gün düzenli olarak alınması gereken malzemeleri es geçmemek gerekir. Kaliteli bir kıymadan hazırlanan köftenin maliyeti her ne kadar bir nebze yüksek olsa da ızgara salonunun itibarını artıracaktır. Çok iş yapan ızgara salonlarında köftenin genelde uygun fiyattan satıldığı görülüyor. Bu açıdan kıymayı uygun fiyata temin etmek kazanç elde etme noktasında belirleyici noktalardan birisidir.
 • Menülere bağlı olarak köfte dışında sunulacak balık, tavuk, çöp şiş veya kebap çeşitleri de ciddi anlamda günlük masraflar yaratmaktadır. Etin, pahalı bir gıda olması, ızgara salonu açmak isteyenleri maliyet açısından en çok zorlayan konuların başında geliyor.

Köfte Dükkanı Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Köfte dükkanlarında, lezzet kadar dekorasyonun da önemi büyüktür. Bilhassa büyük salonlarda, dekorasyon belirleyici bir kriter olabilmektedir. Nasıl bir kitleye hitap edilmek isteniyorsa, dekorasyonun buna uygun tonlarda olması gerekir.

 • Mütevazi bir köfte dükkanı için abartılı bir dekorasyon anlamsız olacaktır. Salaş ruhlu mekanlarda, sandalyelerin, masaların ve diğer materyallerin bu ruha uygun olması müşterileri daha çok memnun eder.
 • Daha modern köfte salonlarında ise duvar tabloları, çeşitli biblolar, çiçekler mekana renk katabilmektedir.

Köfte salonlarında:

 • Müşterinin ızgarayı görmesi önemlidir, bu anlamda ızgara, genel de girişe yakın bir noktaya yerleştirilmelidir.
 • Kokunun, dışarıda bulunanlara adeta davetiye çıkarması gerekir.
 • Masaların sadece içeride değil, dışarıda olması da bu anlamda önem teşkil eder.

Bayilik şeklinde köfte dükkanı açacak olanlar, dekorasyon konusunda ciddi müdahalelerde bulunamazlar. Çünkü bu tip salonlarda belli bir standardın yakalanması gerekir.

Izgara Salonu İçin Malzemeler

Izgara salonlarına alınan ekipmanların önemli bir bölümünü mutfak ya da servis materyalleri oluşturmaktadır. Pişirme esnasında oluşacak yoğun dumanı engellemek adına ızgara, büyük bir davlumbazın içine yerleştirilmelidir. Bu noktada kaliteli ekipmanların işletme sahibine pozitif şekilde döneceğini vurgulamak gerekiyor. Malzeme listesini eksiksiz şekilde oluşturmak için doğal olarak her şeyden önce işletme sahibinin kafasında bütün menülerin netleşmiş olması gerekmektedir. Izgarada hangi ürünlerin yer alacağına karar vermeden, malzeme alışverişine çıkmak anlamsızdır.

Öte yandan:

 • Izgara esnasında oluşacak yoğun dumanı engellemek adına mutlaka ızgaranın konulacağı büyük ve paslanmaz bir davlumbaz alınmalıdır.
 • Yine aynı şekilde paslanmaz dolaplar, çok gözlü raflar, soğutucular, bıçak, kaşık, tabak, maşa vb. ufak tefek yardımcı araç gereçler, özenle seçilmesi gereken diğer malzemelerdir.
 • Eğer kıyma dışarıdan hazır alınmayıp, doğrudan burada çekilecekse; o halde belli başlı hazırlık makinelerine ihtiyaç olacaktır.
 • Bunların dışında elbette ihtiyaca uygun sayıda masa ve sandalyenin temin edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Manav Açmak: Para Kazandırır mı? Ne Kadar Sermaye Lazım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.