İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Tavuk Çiftliği Kurmak İstiyorum! Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Devlet Desteği

Girişimcilik; son dönemde en hızlı yaygınlaşan yeni dünya trendlerinden biri. Türkiye’de de gerek özel sektör çalışanları, gerekse de devlet için çalışmakta olan memurlar; kendi işlerinin patronu olma hayali kurabiliyorlar. Bu sayede bir şirkete ait tüm kar ve zarar hesaplarını yönetmek ve tekdüze bir maaşa oranla daha büyük atılımlar yapmak büyük ölçüde mümkün olabilir. Halihazırda kendi işini yapmakta olanlar ise; karlı görünen projelere karşı her zaman ilgililer. Tüm bu fikirlerden hareketle, Tavuk çiftliği kurmak istiyorum diyenlerin sayısı bir hayli fazla. Devletin de bu dönemde maliyetlere çeşitli destekleri olduğundan, yatırım daha avantajlı hale geliyor.

Yumurta tavukçuluğu, kanatlı yetiştiriciliği ya da organik tavukçuluk gibi ana başlıklarda zaman zaman hibe ve teşvik kredisi gibi çalışmalarla karşılaşmak mümkün. Hayvan yetiştiriciliğinin bu dalları; zamanla artan talebe göre daha çok güç kazanacak gibi görünüyor. Aileler fiyat avantajı nedeniyle beyaz et tüketimini kırmızı ete göre gün geçtikçe daha fazla tercih ederken; organik tavuk ya da organik yumurta gibi kavramlar da sağlık endişeleri nedeniyle ön plana çıkıyor. Bu koşullarda uzun vadede bir değişiklik olmasının beklenmediği gibi; tavuk yetiştiriciliğine duyulan ilgi daha da artabilir.

Tavuk yetiştiriciliği konusundaki başarı hikayeleri de bu sektöre yatırım yapmayı düşünen girişimciler için ilham verici nitelikte. Kadın erkek ya da genç yaşlı fark etmeksizin hibe alan ve işini büyük ölçüde geliştiren örnek girişimciler bulunuyor. Çiftliği en uygun koşullarda, en verimli şekilde organize etmek kadar maliyetleri yönetmek ve olabildiğince fazla katkıdan faydalanmak da önemli. Siz de kuruluş maliyeti, devlet desteği, prosedürler ve evrak akışı gibi detaylar yönünden tavuk çiftliği kurma hakkındaki bilgileri merak ediyorsanız; aşağıda ilgili başlıkları okuyabilir ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk yetiştiriciliği; her boyutuyla büyük sayılabilecek bir girişim. Dahası tavukların yem ve su ihtiyacından nerede kalacaklarına; kümesteki hijyen koşullarından sigorta belgelerine kadar düşünülmesi gereken birçok konu başlığı mevcut. Tavukların ırkından tutun da beslenme sürelerine kadar tüm ayrıntılarıyla siz ilgilenebilir ya da birtakım kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Özellikle etlik tavuk yetiştirerek daha büyük firmalar için üretenler; bu firmaların çatısı altında daha doğru ve hızlı ilerleme kaydedebiliyor. Aynı şekilde tavuklarınızı da güvenilir tedarikçilerden edinerek onların yönlendirmelerine kulak verebilirsiniz. Tavukların yeterli sayıda yumurta üretebilmeleri ya da gelişebilmeleri için en geçerli imkanları bu tedarikçiler sağlayabiliyor. Aynı şekilde kendilerinden belirli bir süre veterinerlik desteği almanız da söz konusu.

Hibe ve teşvikler için potansiyel bir aday olma özelliğini koruyabilmek için de birtakım prosedürleri tamamlamak kesinlikle şart. Örneğin teşviklerin bazı illeri kapsamama riski sizi hayal kırıklığına uğratabilir ya da önce yatırım yapıp sonra hibeye hak kazanma yoluna gitmeniz gerekebilir. Bunun için önce hangi finansman ile tavuk çiftliğini açacağınızı, hibe hakkı kazanamazsanız B planınızın ne olacağını ya da elde ettiğiniz banka kredisini nasıl bir düzenle ödeyeceğinizi mutlaka hesaplayın. Tek başına hibe beklentisiyle girişim adımı atmak çoğu zaman doğru değil. Koşullar istediğiniz gibi gelişmediğinde de yatırımınız size makul bir süre içinde geri dönebilmeli. Tavuk çiftliği kurma süreçlerinde sorun yaşamamak için konuyu ana başlıklara ve alt başlıklara ayırabilir ve tüm bu başlıkların üzerinden tek tek geçebilirsiniz.

Çiftlik kurma faaliyeti; arazi seçimi, tavuk cinsi seçimi, kümes projesi oluşturma ve evrak işleyişinden emin olma şeklinde dört temel adımla sıralanabilir. Tüm bu adımlar farklı tür tavuk yetiştiriciliğine göre değişiklik göstereceği için, önce ne tür tavukçuluk yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Seçenekler arasında yumurta temini ya da et temini için tavuk yetiştirmek var. Yumurta tavuğu ya da etlik tavuk olarak kullanacağınız tavuk cinsleri bile farklılık arz edecektir. Yine tavukların organik tavuk ya da gezen tavuk sıfatlarına sahip olabilmeleri için ya araziyi genişletmek ya da metrekareye düşen tavuk sayısını azaltmak söz konusu olabilir. Çiftlik kurma işleminin planlamasında ne kadar bilinçli adımlar atarsanız, herhangi bir teşvik ya da proje için bunu iş planına dökmeniz gerektiğinde de işiniz o kadar kolay olur. İş akış şeması ile çiftlik düzeninde işlerin nasıl bir sırayla izleneceğini de görsel hale getirebilirsiniz.

1. Arazi seçimi 

Tavuk çiftliği projesi geliştirirken arazi seçimi büyük önem taşıyor. Arazinin tavuk çiftliği projesine uygunluğu İl Özel İdaresi tarafından onaylanmalı; ki bu da başvuru ve takip sürecini beraberinde getiriyor. Arazinin adınıza kayıtlı olması, aksi halde kira sözleşmesinin güncel durumu, en yakın yerleşim yerine ne kadar mesafede yer aldığı, meskun mahal olup olmadığı ve söz konusu arazide ne büyüklükte bir tavuk çiftliği organize edilebileceği gibi hususlar temel değerlendirmeler arasında yer alıyor. Bu nedenle araziye dair kira sözleşmesi ya da tapu gibi işlemlerde bir aksaklık olmamalı.

Bu süreçte Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Devlet Su İşleri ya da TEDAŞ gibi kurumları; İl Özel İdaresinden gelecek talepler neticesinde ziyaret etmeniz gerekebilir. Yine tercih ettiğiniz tavuk yetiştiriciliği tipine göre dikkat etmeniz gereken arazi özellikleri var. Örneğin salma tavukçuluk için bin tavukta 4 bin metrekare ya da diğer bir deyişle 4 dönüm arazi tavsiye ediliyor. Araziyi en az ikişer dönümlük bölümlere ayırmak gibi işlemler imkan dahilinde. Alan genişledikçe, üretici açısından avantajlı bir durum ortaya çıkıyor. Verimli bir şekilde köy tavuğu ya da köy yumurtası yetiştirmek istiyorsanız; her 200 tavuk için ayırmanız gereken arazi bir dönüme kadar yükselebiliyor. Sıfırdan arazi yatırımı yapacaksanız ve hayalinizde yüksek kapasiteli bir tavuk çiftliği varsa en uygun koşullar için gayrimenkul danışmanları ile çalışabilir ya da daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan bir alanı tekrar canlandırma yoluna da gidebilirsiniz. Bu tip arazilerde atık yönetimi ya da yerleşim yerlerine yakınlık gibi başlıklarda sorun yaşama riskiniz de dolaylı olarak azalacaktır.

2. Tavuk cinsi seçimi

Lahman Brown ve Atak-s gibi tavuk cinsleri, köy tavuğu yetiştiriciliği için, özellikle de kahverengi yumurtaları nedeniyle önerilirken; yetiştirebileceğiniz tavuklardan oluşan kataloglarda onlarca farklı çeşit tavuk bulunuyor. Bilindiği gibi marketlerde satılan yumurtalar, tavukların cinsi ve yetiştirme biçimi nedeniyle daha çok beyaz renkte olurken; köy tavuğunda alıcıların genel beklentisi kahverengi olabiliyor. Bu cinsler dışında Sussex, Australop, Ligorin, Plymouth ve Saso gibi farklı ırklardan tavuklar; civciv halindeyken ya da yetişkin vaziyette satın alınabiliyor. Satışlar genellikle minimum bir sayı üzerinden anlaşılarak ve buna göre indirim uygulanarak gerçekleştiriliyor. Civciv ya da yetişkin olmasına göre 2,5-4,5 TL aralığında bir birim fiyat üzerinden hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Hayvanların yılda ne kadar yumurta üretecekleri de cinsleri üzerinden hesaplanıp iş planına dahil edilebiliyor. Yılda 200 yumurta civarından başlayan verimlilik seviyesi 400 yumurtaya kadar yükselebiliyor. Güvenilir bir tavuk tedarikçisi ile çalışarak satın alma sürecinin devamında da danışmanlık alabilirsiniz. Örneğin belirtilen rakamdan çok daha düşük bir verimlilik söz konusu ise; kümes koşullarında yapılan iyileştirmeler ile bu sorun giderilebilir.

3. Kümes projesi oluşturma

Prefabrik, çadır tipi ya da ev tipi konteyner tavuk çiftlikleri olmak üzere 3 tip kümes projesinden söz edilebilir. Betonarmedeki yüksek maliyetleri banka kredisiyle dahi karşılamak zor olduğu için daha çok prefabrik çalışmalar tercih ediliyor. Prefabriğin büyüklüğü ve kullanılan malzemenin kalitesi son derece önemli. Yaygın bir uygulama olarak; bir metrekare alana 6 tavuk konulacak şekilde yerleştirme yapılabiliyor. Kullanılan pencere adedinden bu penceredeki camın kalitesine, kümesin iç ve dış yalıtımının nasıl sağlanacağına ve mevsim koşullarına bağlı olarak kümesin nasıl ısıtılacağına kadar birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Kümes projesindeki koşullar ve içeride yarattığınız yaşam alanı; projenizin sürdürülebilirliğini birebir etkiler. Ne kadar istihdam sağlamanız gerektiği gibi uzun vadede karşınıza gider kalemi olarak çıkacak sorunlara da bu aşamada çözüm bulmanız yerinde olur. Aşağıdaki adımları izleyerek de iş planınız adına gerekli soruları cevaplandırabilmeniz mümkün.

Kümes projesinde kullanılan materyaller nasıl olmalı?

Çadır, betorname ya da prefabrik seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Çatının metal olması durumunda ısı yalıtımı gerekli. Salma tavukçuluk için beton taban, talaş veya çeltik ile kaplanabilir. Kış aylarında talaşın kalınlığını 5 cm seviyesine kadar artırmak gerekebilir.

Kümesin havalandırılması nasıl olmalı?

Hem verimlilik hem de sağlık için havalandırma şart. Yeteri kadar pencere sağlanamıyorsa; havalandırma fanı tercih edilebilir.

Kümesin ışıklandırılması nasıl olmalı?

Kümes hayatının ilk on günü boyunca tavukların korkmaması için 24 saat ışıklandırma tavsiye ediliyor. Güneş ışığı yönünden; kümesin uzun bölümü güney yönüne bakarsa ve bu bölüm yeterince pencereyle aydınlatılırsa ideal koşullara yaklaşılır. Normal sürece geçildiğinde ise ışık rahatsız edici bir boyutta ve süreklilikte olmamalı. Normal dönem günde 17 saat aydınlık olarak ifade ediliyor. Alacakaranlık sayılan saatlerde normal ışıklandırma başlatılabilir.

Kümesin içindeki ısı nasıl olmalı?

0 derecenin altı ve 30 derecenin üstü kümes koşullarında asla kabul görmüyor. Mevsime göre hedef 5 ile 25 derece arasında sabit kalabilmek olmalı. Bu koşullar sağlanmadığı takdirde hem verim kaybı hem de ölümler söz konusu olabilir. Hayvanlar için sadece 40 dereceyi zorlayan yaz sıcakları değil; karasal iklimde bulunan kümeslerdeki soğuklar da ölümcül olabiliyor. Yaz ve kış mevsimlerinin zorlayıcı koşulları başladığında, hayvanların da kümes koşullarında koruma altına alınması şart.

Kümes içindeki teçhizat nasıl olmalı?

Tünekler, folluklar, yemlikler ve suluklar için de notlar almalı ve tavuk sayısına göre kümesin içini geliştirmelisiniz. Örneğin her 6 tavuk için bir folluğa ihtiyaç olduğu söylenebilir. Folluklar yerden yüksekte konumlanmalı, tünekler ise boy boy olmalı. Yine yemlik hususunda, özellikle üç binin üzerinde tavuk için otomatik yemlikler tavsiye ediliyor. Her kümes projesinin kendisine göre farklı dinamikleri olduğundan ve bunlar etlik tavuk yetiştiriciliği ya da yumurta tavukçuluğu gibi farklı kullanım amaçlarına göre değişiklik göstereceğinden; özelleştirilmiş bir fizibilite çalışması şart. Bin ve üzerindeki tavuk sayısı için aşağıdaki kalemlere mutlaka ihtiyaç duyacağınızı belirtebiliriz:

 • Otomatik helezon yemlik
 • Su basınç regülatörü
 • Askılama grupları
 • Aydınlatma sistemleri
 • Pano sistemi
 • Isıtma sistemi
 • Otomatik nipel suluk
 • Tüneklik sistemi
 • 10-12 gözlü sac folluk
 • 500 litreye kadar su deposu
 • Fan üretim

Teçhizatın tamamı, tavuk tedarikçisi firmalar tarafından gerekli fizibilite çalışmaları neticesinde karşılanabiliyor. Eğer yatırımınızı doğrudan yönlendirebileceğiniz bir entegre et ya da yumurta tesisi varsa; onların da kümes koşulları için özel istekleri olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Projenizde kaç kişilik istihdam sağlamanız gerekiyor?

Bu sorunun tek ve kesin bir cevabı olmasa da; kazanç sağlamaya başlayana kadar tek kişilik bir proje gibi yaklaşmak da doğru ve gerçekçi olmaz. Genel kanıya göre mera tipi tavuk çiftliklerinde bile 2 personele ihtiyacınız olabilir. Personel sayısı, tavuk çiftliğinin kapasitesi ve otomasyonu arttıkça 5-6 kişiye kadar yükselebiliyor. Çalıştırdığınız kişi sayısı ile birlikte, tüm bu kişiler için gerekli Sosyal Güvenlik Kurumu belgelerine de ihtiyacınız olacak.

4. Evrak işleyişinden emin olma

Özellikle tavukçuluk kredisi kullanmak ya da salma tavukçuluk devlet desteği gibi uygulamalara başvuruda bulunmak için bu adım oldukça önemli. Evrak işleyişinde yanlış tarihlerde yanlış adımların atılması; hem zaman hem de gelir kaybına neden olabilir. Bankalardan kanatlı yetiştiriciliği ile ilgili kredi almak istiyorsanız da düşük faiz oranlarından yararlanabilmeniz için evraklarınızı eksiksiz sunmanız bekleniyor. Her bir hibe ya da kredi başvuru çağrısında farklı beklentiler olabilir, bu nedenle gerekli rehberi indirerek adımları takip etmenizde fayda var. Başvuru belgelerine ilaveler olabileceği gibi, her bir başvuru için her durumda hazır etmeniz gereken belgelerin bir listesi ise şöyle:

 • Başvuru Formu
 • Aylık Sigorta Prim (SGK) Bildirgesi Örneği
 • Mülk sahibi için Tapu Bilgileri Beyanı
 • Kiracı için Kira Sözleşmesi
 • Vergi işlemleri için Vergi Dairesi Başvurusu
 • İlçe Belediyesinden Onaylı Yapı Ruhsatı
 • Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • İtfaiye Raporu
 • Çevre İzni
 • Ruhsat Harcı
 • Sigorta Belgeleri
 • Vaziyet Planı
 • İş Akış Şeması
 • Kapasite Raporu

Tavuk Çiftliği Hibe Şartları Nelerdir?

Tavuk çiftliği maliyeti tamamen çiftliğin kapasitesi ile şekillenen bir kavram. 30 bin tavuk içeren bir çiftlik için 250-300 bin liralık kuruluş maliyetinden söz edilebiliyor. Kapasite azaldıkça doğal olarak kuruluş maliyeti de azalırken, 50 bin liralık yatırım ile bu işe girenlerin sayısı da az değil. Önemli olan üretmek istediğiniz tavuk ya da yumurta kapasitesine ve seçmiş olduğunuz araziye göre en elverişli koşulları yönetmek. Kimi zaman da sıfır sermaye ile bu işe girmek ve banka kredisini devlet desteği ile kapatmak gibi girişimci fikirlerle karşılaşabilirsiniz.

Bu alanda verilen en kapsamlı hibe TKDK kısaltmasıyla anılan Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna ait. Ancak bu kurumun ilanları da belirli tarih aralıklarını ve sayılı illeri kapsıyor.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) girişimcilik desteklerinde ilk akla gelen kurum olduğu için tavuk çiftliği projesi örneği ile bu kurumun kapısını çalanlar da çok sayıda. Hem 2019 yılında KOSGEB girişimcilik desteklerinde gidilen değişiklikler hem de hibe, geri ödemeli kredi ve banka kredisi konularında yaşanan kafa karışıklığını gidermek için güncel şartların üzerinden geçmekte fayda var.

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Tavuk çiftliği kurmanın maliyeti ne kadar sorusunun cevabı; seçilen arazinin bulunduğu ildeki arsa fiyatlarından seçilecek tavuk cinsine kadar çok sayıda değişken tarafından belirleniyor. Kimi giderler başlangıç aşamasında öngörülebilir durumdayken; kimileri ise girişimcilerin kontrolü dışında. Örneğin; tavuk yemi maliyetlerindeki artış ya da çalışan personel için devlet tarafından belirlenen asgari ücret, maliyeti birebir etkilese de, girişimcinin bunlardan tasarruf etme şansı olmayabilir.

Hayvan sayısına göre de değişebilen girişim için en makul seviyede yatırıma bile 50 bin lira ya da 100 bin lira gibi bir sermaye ayırmak şart. Maliyeti finanse etmek için kredi kullanmak isteseniz bile bankanın sizden ipotek gibi bir teminat talep edeceğini göz önünde bulundurun. Yine maliyetlerde hibe başvurusunda bulunarak indirime gitmeye çalışsanız bile; kimi destek türleri yalnızca 30 bin lira gibi limitli rakamlar sağlayabileceğinden daha yüksek bedelleri kendi imkanlarınızla finanse etmeye hazırlıklı olmalısınız. Milyon liralık proje örneklerinde bile, girişimcilerin önce yatırımı yapıp sonra teşvik alması gibi uygulamalara gidilebildiğini hatırlaatmakta fayda var.

TKDK Desteği ile Kümes Hayvanı Yetiştirmek Mümkün mü?

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; IPARD adı verilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje çağrılarında bulunuyor. Kurumun 2020 yılına kadar devam etmesi beklenen çağrılarını kaçırmamak için yakın takip gerekli. Destekler karşılıksız olduğundan girişimciye büyük avantaj sağlıyor. Ancak hibenin devamında yerine getirilmesi gereken koşullar var. “Kanatlı et üreten tarımsal işletmelere yatırım” ve “Yumurta üreten tarımsal işletmelere yatırım” verilecek potansiyel destek konuları arasında. “Kanatlı Et Ürünleri İşleme ve Pazarlaması” da aynı şekilde desteğe konu olan hayvancılık faaliyetleri arasında yer alıyor.

Sağlanan kriterlere göre kuruluş maliyetine büyük oranda destek verilebiliyor. 50 bin tavukla 900 bin liraya kadar destek alan işletmeler mevcut. TKDK desteklerinde çok önemli bir nokta ise IPARD çağrılarının kapsadığı iller. Bu illerin listesi şöyle sıralanabilir: Yozgat, Van, Trabzon, Tokat, Uşak, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Nevşehir, Muş, Manisa, Mersin, Mardin, Konya, Kütahya, Kars, Kastamonu, Kahramanmaraş, Karaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Çorum, Amasya, Ankara, Ardahan, Burdur, Bursa, Balıkesir, Aydın, Konya, Malatya, Elazığ, Erzincan, Isparta, Hatay, Giresun.

Destek mantığına göre projeler başarı sırasına göre sıralandığından; proje bütçesi de bu sıralama üzerinden belirleniyor. Hibe miktarının milyonluk projelerde bile toplam yatırımın yarısını kapsaması mümkün.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait il ve ilçe kuruluşlarının kapısını da belirli aralıklarla ve gerçekçi bir projeyle çalmakta fayda var. Tarıma ve hayvancılığa yönelik projeler, ülke ekonomisine değer katacakları düşünüldüğünde en çok bu bakanlık çatısı altındaki kurum ve kuruluşlar tarafından ilgi görüyor. Yine aynı bakanlık görevlileri tarafından banka kredileri gibi işe yarar finansman çözümlerine yönlendirilmek de mümkün.

Genç Çiftçi Projesi Desteği ile Kümes Hayvanı Yetiştirmek Mümkün mü?

18-41 yaş aralığındaysanız yine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Çiftçi projesi ile de kanatlı hayvan yetiştirebilirsiniz. 3 yıl aktif olarak çalıştırılan işletmelerin 30 bin lira hibe alabildiği bu projede; başlangıç sermayesine büyük katkı sağlanıyor. Proje halihazırda TKDK projelerine göre daha güncel durumda takip ediliyor. Bu projeyle genç nüfusun kırsal yerleşime ve tarımsal üretime özendirilmesi hedefleniyor.

KOSGEB Desteği ile Kümes Hayvanı Yetiştirmek Mümkün mü?

2018 yılının sonlanmasıyla birlikte KOSGEB tarafından yürütülen girişimci destek programına da çeşitli düzenlemeler getirilmiş oldu. Üretimin ve teknolojinin projelerin gelişmesinde daha fazla ön plana çıktığını belirtmek mümkün. Düşük teknoloji sınıfında yer alsa da kanatlı hayvan imalatı halen gıda imalatı ana başlığının bir üyesi. Ancak KOSGEB yoluyla kanatlı hayvanların satın alınması gibi bir teşvik söz konusu değil. Burada daha çok teçhizat ve teknoloji geliştirme gibi nedenlerle KOSGEB tarafından yeni yılda düzenlenmekte olan “İş Birliği Güç Birliği” gibi projelere başvurulabilir. KOSGEB tarafından kanatlı hayvan üretimi ile ilişkilendirilen NACE kodları ise aşağıdaki gibi:

10. 12 Kümes hayvanlarının etinin işlenmesi ve saklanması

10. 13 Kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı

TKDK destekleri ile karşılaştırıldığında KOSGEB tarafından daha çok çağrının paylaşılması ve projelerin 81 ili kapsaması birer avantaj. Proje kapsamına ve başvurulan yatırıma göre değişebilse de; KOSGEB tarafından sağlanan destekler TKDK’ya göre oldukça küçük ölçekli sayılıyor; ki bu da bir dezavantaj olarak paylaşılabilir.

Ziraat Bankası Desteği ile Kümes Hayvanı Yetiştirmek Mümkün mü?

Ziraat Bankası tavuk yetiştiriciliğini, “damızlık kanatlı yetiştiriciliği” ana başlığı ile destekliyor. Bankadan düşük faizli destek alabilmek adına birtakım kriterleri sağlamak şart. Sunulması gereken belgeler;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Çiftçi belgesi,
 • Tarımsal işletmeyi tevsik edici belgeler (tapu gibi),
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatların belgeleri ve
 • Son üç aylık bilanço olmak üzere sıralanıyor.

Krediler iki tip olmakla birlikte aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

İşletme kredileri: Kanatlı hayvanları satın almak için bu krediye başvurmak gerekiyor. Yine hayvanlar için satın alacağınız yem ya da ilaç gibi gider kalemleri ve aynı zamanda sigorta ya da makine bakım ve onarım masraflarını bu kredi aracılığıyla finanse edebilirsiniz.

Yatırım kredileri: Yatırımın yapılacağı arsa başta olmak üzere yatırım sayılabilecek giderleriniz için ise yatırım kredisine başvurabilirsiniz. Güneş, rüzgar ya da biogaz enerjisine yapılacak yatırımlar da yine bu sınıftaki yerlerini alabilir.

Ziraat Bankası’na proje ile birlikte mümkünse referans sunmanız ve şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Ziraat Bankası, Bakanlar Kurulu kararları gereğince krediye konu olacak çiftlik ile ilgili ek bilgi ve belgeler isteme hakkını da saklı bulunduruyor. Şubelere giderek daha detaylı bilgi ve yönlendirme almak da mümkün.

Tavuk Çiftliği Sigorta Kabul Koşulları Nelerdir?

Tavuk çiftliği projesi aşamalarını sorunsuz tamamlamak için; sigorta başvurusuna ve başarılı bir şekilde sigortanızı tamamlamaya da ihtiyacınız olacak. Ev kredisi alırken bile evinizin tüm zorunlu ve özel ödemeli sigortalarını yaptırmanız gerektiği düşünüldüğünde; birçok açıdan risk taşıyan tavuk çiftliği işletmesinin kesinlikle sigortaya ihtiyacı var. Aksi halde tavukların telef olması durumu hem sizi, hem de size yatırımda bulunan kuruluşları zarara uğratacaktır. Açıkçası, söz konusu sigorta şirketi olmasa dahi verimli ve sağlıklı bir üretim süreci için siz de bu koşulları sağlamaktan hiçbir koşulda ödün vermemelisiniz. Yine de; sigorta belgelerini sorunsuz temin etmek için sağlamanız gereken şartları ise aşağıda bulmanız mümkün. Elbette bu şartlar sigorta şirketleri bakımından genişletilip detaylandırılabileceği için mutlaka acentenizle üzerinden geçmelisiniz.

Sigorta şirketleri tarafından dikkate alınan ana başlıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Aşılamalar
 • Bio-güvenlik unsurları
 • Sağlık ve hijyen
 • Salmonella kontrolü
 • Su ve yem temizliği
 • Kimyasalların kontrollü kullanımı
 • Hayvan kontrolü
 • Kümes ve çiftlik planları
 • Acil durum ekipmanları
 • Çöplerin ve atıkların uzaklaştırılması

Sigorta şirketi tarafından görevlendirilen uzmanların çiftlikte gözlemlemek istedikleri; daha önce listelenen ana başlıklar ile uyumlu güvenlik ve sağlık tedbirleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çiftliğin etrafının çitle tamamen sarılmış olması
 • 7 gün 24 saat kesintisiz olarak çiftlikte görevli bulunması
 • Çiftliğe dışarıdan girişlerin denetlenmesi ve ziyaretçilerin ziyaretçi kartı kullanması
 • Bina girişinde ayak temizleme ekipmanlarının bulunması
 • Hayvanlarla ilgilendikten sonraki bölümde el yıkamaya yönlendirme bulunması
 • Özel personel giysisi kullanılması
 • Uygulamalarda koruyucu ekipman kullanılması
 • Dezenfektan kullanılması ve bunların periyodik olarak yenilenmesi
 • Haşere, böcek ve sürüngenler ile gerekli mücadelenin yapılması
 • Hastalık kontrollerinin ruhsatlı bir firma ile birlikte yürütülmesi
 • Hasta hayvanların günlük olarak çiftlikten uzaklaştırılması
 • Sağlık uygulamalarından eğitimli personelin sorumlu olması
 • İlaç ve aşıların güvenli şekilde saklanması
 • Günlük ilaç uygulamaları ve hastalıkların kaydedilmesi
 • Aşı takviminin sağlıklı bir şekilde uygulanması
 • Veteriner ile düzenli bir hizmet alımı gerçekleştirilmesi
 • Hayvanların bulunduğu alanda sigara içilmemesi
 • Kümes ünitelerinin gerekli aralıklarla boşaltılması
 • Çiftlik girişlerinde araç tekerlerinin dezenfekte edilmesi
 • Personele gerekli eğitimlerin verilmesi ve düzenli olarak yenilenmesi
 • Arazi ve çevresinde gerekli iş güvenlik önlemlerinin alınması
 • Atılacak hayvanların mikrop sızdırmaz konteyner içerisinde muhafaza edilmesi
 • Çiftlikte yedek jeneratör bulundurulması
 • Alarm sistemi ve yangın söndürücü gibi gereklilikler için hizmet sözleşmelerinin bulunması
 • Yakıt depolama tankının kümeslere uzak konumlandırılması
 • Isıtıcıların metal güvenlik zinciri ile asılı durumda olması
 • Hayvanların günde en az iki kez kontrol edilmesi
 • Hava kalite parametrelerinin düzenli ölçülmesi

Bir önceki yazımız olan Patoloji Bölümü Nedir? Patoloji Teknikeri Maaş ve İş Olanakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.