İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Acil Para Lazım, Kredi Çekemiyorum, Ne Yapabilirim?

Onlarca yıllık büyük firmaların bile konkordato istediği veya iflasını açıkladığı, ekonomik olarak soru işaretleriyle dolu bu dönemde, küçük esnafların da normal çalışan vatandaşların da en büyük sorunu ne yazık ki maddiyat. Türkiye Bankalar Birliğinin raporuna göre ülkemizde 3 milyon 248 bin kişi, kredi veya kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe alınmış durumda. Hayat pahalılığının her geçen gün artmasına rağmen gelir düzeyinde belirgin bir değişiklik olmaması insanları acil nakit arayışına itiyor.

Özellikle parayla ilgili acil durumlarda çaresizlik, insana geriye dönüşü olmayan hatalar yaptırabilir. Özellikle nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için hiç tanımadığınız, güvenmediğiniz kişilerin sunduğu belgelere imza atmak, sizi olduğunuzdan daha borçlu bir hale getirebilir. Bu nedenle özellikle sosyal medya sitelerinde kefilsiz, koşulsuz, şartsız nakit sağladığını iddia eden kişilerden uzak durun. Kimse kimseye bir çıkarı olmadan para vermez, bunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer size sunulan teklif gerçek olamayacak kadar iyi duruyorsa, iyi değildir. İnternet üzerinden konuyla ilgili araştırma yaptığınızda da karşınıza çıkan sitelerle ilgili dikkatli olmanızı öneririz. Bu işi düzgün yapan firmaları tenzih etmekle birlikte pek çok firma halihazırda paraya sıkışmış insanların zor durumundan faydalanarak onları çok daha zor bir pozisyona sokmaktadır. Bu nedenle ne kadar zorda ve çaresiz hissetseniz de temkinli olmaktan vazgeçmeyin ve güvenliği elden bırakmayın.

1.  Arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan borç isteyebilirsiniz

Eğer sizde yoksa kimsede yoktur biliyoruz ancak acil nakit ihtiyacınız doğduysa gerçekleştirmeniz gereken ilk eylem arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan borç istemektir. Borcuna sadık, güvenilir biriyseniz ve yakınlarınızda da ihtiyaç duyduğunuz miktarda nakit varsa bu parayı size verebilirler. Üstelik diğer yöntemlerin aksine, yakınlarınız bu işi profesyonel olarak yapmıyorsa borcunuza faiz de binmez. Bu sayede eliniz rahatladığında almış olduğunuz borcu faiz yüküyle uğraşmadan ödeyebilirsiniz.

2. Faturalı hat üzerinden cep telefonu alabilirsiniz

Acil nakit para lazım diyen pek çok kişinin tercih ettiği yöntemlerin başında faturaya ek cep telefonu alım satımı gelir. Kredisiz elden taksitle senetle telefon yerler, nakitle alımdan yapılan fiyatın daha üstünden satış gerçekleştirirler. Tüm GSM operatörleri cihazın modeline göre faturaya ek belli tutarlarda taksitle çeşitli telefonların satışını gerçekleştiriyor. Bu cihazlardan satın alıp, kutusunu bile açmadan aldığınız yere satış gerçekleştirebilirsiniz. Cihazın sıfır değerinin bir miktar altına satış yaparak aylık taksitler ödemek suretiyle nakit elde edebilirsiniz. Eğer şubenin verdiği fiyattan memnun kalmadıysanız başka ikinci el telefon alışverişi yapan yerlere gidebilir veya ikinci el sitelerine ve sosyal medya platformlarındaki gruplara ilan verebilirsiniz. Aynı yöntemi senetle satış yapan mağazalarda da uygulayabilirsiniz ancak eğer kredi notunuz kredi alamayacak kadar düşükse bu tip mağazalar satış işlemini tamamlamak için bir kefil isteyeceklerdir. Eğer size kefil olacak bir tanıdığınız yoksa yüksek ihtimalle buralardan cihaz alamazsınız.

3. Senetle altın alabilirsiniz

Bazı kuyumcular, nakit yerine senet imzalatarak altın satışı yapmaktadırlar. Senetle altın satışı da bir nevi kredi çekmek gibidir. Örneğin 1000 TL’lik altın aldığınızda üzerine faiz eklenerek örneğin 1500 TL’lik senet imzalarsınız. Bu tek bir senet olabileceği gibi birkaç farklı senete de bölünebilir. Senetle almış olduğunuz altınları başka bir kuyumcuda bozdurarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak altının alış ve satış fiyatlarının farklı olduğunu, halihazırda senetle alış gerçekleştirdiğiniz için ederinin üzerinde bir miktar ödediğinizi ve buna bağlı olarak kazancınızın normalden az olacağını unutmayın.

4. Gelir belgesiz kredi veren bankaları deneyebilirsiniz

Eğer “kredi çekemiyorum para lazım” serzenişinizin nedeni maaşınızın olmamasından kaynaklanıyorsa, yani bir maaş bordronuz olmadığından dolayı kredi çekemiyorsanız gelir belgesi istemeden kredi veren bankalara başvuru yaparak kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Gelir belgesi olmadan;

  • Enpara,
  • Nkolay Kredi,
  • CEPTETEB uygulamalarından 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkün.

Bu mobil uygulamalardan herhangi bir belge sunmadan, yalnızca uygulama üzerinden başvuru yaparak 30,000 TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi çekebilirsiniz.

5. Eşyalarınızı satabilirsiniz

Nakit ihtiyacınızın miktarına bağlı olarak en hızlı şekilde nakit sağlayabileceğiniz yöntem evinizdeki kullanmadığınız eşyaları satmaktır. Genel olarak ikinci el satış site ve uygulamaların yanı sıra artık belli kategorilerde satışlar yapabileceğiniz pek çok uygulama da bulunuyor. Örneğin bir heves aldığınız ancak giymediğiniz bir paltonuzu, ayakkabınızı veya pantolonunuzu bu uygulamalarda listeleyerek satabilirsiniz. Ya da bir gün öğrenme umuduyla aldığınız gitarınızı yine benzer uygulamalardan satarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilmeniz mümkün. Evinizdeki kullanmadığınız eşyaları satmanız eşyaya göre size birkaç bin liralık kazanç sağlayabilir ancak ihtiyacınız bundan yüksekse bu yöntem pek işinize yaramayacaktır.

6. Elden senetle satış yapan mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz

Elden satış gerçekleştiren bazı mağazalar, herhangi bir ürünü satışı yapılmış gibi göstererek size kredi sağlarlar. Bu tip mağazalardan sağladığınız nakdi, tıpkı bir bankadan kredi çekmiş gibi çeşitli vadelerde, üzerine belli bir miktar faiz eklenmesi suretiyle geri ödersiniz. Ancak burada önemli olan husus, bu tip mağazaların da tıpkı bankalar gibi müşterilerinin kredi notunu incelediği ve satışa buna göre karar verdiğidir. Eğer kredi notunuz yeterli seviyede değilse, bu mağazalardan gerçekleştireceğiniz işlem için kefil istenecek ve borcunuzu ödeyememeniz halinde tahsilat kefilinizden yapılacaktır. Bu nedenle borcunuzu ödeyememe ihtimaliniz varsa size kefil olan kişiyi zor duruma sokmamak için bu yöntemden uzak durmanızı öneririz.

7. Elinizdeki tahsil edemediğiniz çek ve senetleri bozdurabilirsiniz

Eğer esnaflık yapıyorsanız ve ödemelerinizle ilgili elinizde tahsil edemediğiniz çek ve senetler biriktiyse bunları faktoring firmalarından tahsil ederek nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. En basit manada faktoring şirketleri, alacağınızı sattığınız firmalardır. Örneğin 10.000 TL’lik senedinizi bu tip hizmet veren firmalardan, firmanın uyguladığı fiyat politikasına göre 7-8-9.000 TL’ye tahsil edebilirsiniz. Ardından sizin firmayla bir işiniz kalmaz. Çekin veya senedin tahsliatıyla ilgili tüm yasal süreç faktoring firmasının sorumluluğuna geçer. Eğer elinizdeki çek veya senetleri bir türlü kırdıramıyorsanız, ederinin biraz altında faktoring firmalarından bozdurabilirsiniz. Ancak bu tarz hizmet veren firmaların her geçen gün artmasından dolayı, çalışmayı düşündüğünüz şirketin güvenilirliğinden emin olmadan herhangi bir yere imza atmayın.

8. Nakit avans çekebilirsiniz

Eğer kredi kartı kullanıyorsanız ve kartınızın bakiyesi müsaitse kredi kartınızı yalnızca alışverişlerde değil nakit avans çekmek için de kullanabilirsiniz. Tüm bankalara ait kredi kartlarından, belli bir faiz oranında geri ödemek koşuluyla nakit avans çekimi yapılabilir. Nakit avans faiz oranları bankaya ve kredi kartına göre değişkenlik gösterse de genelde normal kredi, kredi kartı borç faizlerinden oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan 2020 En İyi TV Markası Hangisi? Hangi Marka Televizyon Almalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.