İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kaymakamın Görevleri Yetkileri Nelerdir?

Ülkemizde her ilçede kaymakamlık binası bulunmaktadır. Ilçelerde yaşayan insanlar çeşitli kamu işleri için kaymakamlığa başvurmaktadırlar. Dolayısıyla pek çok kişi kaymakamların ne iş yaptıklarını ve ne gibi görevleri olduklarını merak etmektedirler. Kaymakamların çok sayıda kanun ve mevzuatta yer alan görevi bulunmaktadır. Bilindiği üzere kaymakamlar ilçe İdaresinin en yetkili kişileridir. İlçelerin genel idaresinden kaymakamlar sorumludurlar.

Valiler genellikle ilçeler ile ilgili durumları kaymakamlara yazarak ilçelerin idari yönetimini kaymakamların sürdürmesini sağlamaktadır. Kaymakamlar ise ilçenin işleri için sürekli valilik ile temas halindedir. Olağanüstü durumlarda doğrudan İçişleri Bakanlığı ya da diğer bakanlıklarla iletişime geçebilirler.

Tüm bunların yanısıra kaymakamlar kanun ve yasalar çerçevesinde kendisine verilmiş olan yetkilerin hepsini ilçe yönetiminde kullanma hakkına sahiptirler. Ayrıca ilçedeki diğer idari birimlerin denetimden de sorumludurlar. Yani Kaymakamlar gerektiği zaman diğer idari birimleri denetleyebilirler ve duruma göre valinin onayı ile görevden alma gibi yetkilere sahiptir.

Aynı zamanda bulundukları ilçede hükumetin temsilcisi konumunda olan Kaymakamlar, kanunların, tüzüklerin ve hükumet tarafından alınan kararların uygulanmasından sorumludurlar. İlçenin genel gidişatından ve denetlenmesinden sorumlu bir makamdır. Aynı zamanda bulundukları ilçede hükumetin temsilcisi konumunda olan Kaymakamlar, kanunların, tüzüklerin ve hükümet tarafından alınan kararların uygulanmasından sorumludurlar.

İlçenin genel gidişatından ve denetlenmesinden sorumlu bir makamdır. Bunlara ek olarak ise ilçede düzenlenen resmi törenlerde protokole başkanlık yaparlar. Ayrıca kaymakamların bulundukları ilçede memurların atamasını yapmak ve aynı zamanda onları ve kurumların denetlemek gibi işler kaymakamlığın temel sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Başta öğrenciler olmak üzere ülkemizde birçok insan vali ile kaymakam arasındaki farkları merak etmektedirler. Aralarındaki en temel fark; kaymakamlar sadece bulundukları ilçeden sorumlu iken valiler tüm şehirden sorumludurlar. Gerektiği zamanlarda ilçeler hakkında kaymakamlıktan bilgi alır ve aynı zamanda ilçeler ile ilgili durumlarda kaymakamlıklara talimat verebilirler.

Bir önceki yazımız olan Uber Sürücüsü Şoförü Olmak 2018 Ne Kadar Kazandırıyor? başlıklı makalemizde Uber Kazandırıyor Mu? ve Uber Sürücü Şoför İş İlanları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muzeyyen dedi ki:

    Istanbul goztepede oturuyorum davetiye katlama isi yapmak istiyorum