İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Lokanta Açmak: Karlı mı? Ustalık Belgesi Gerekli mi? 2020 Maliyetleri

Birçok kişinin cazip bir meslek olarak gördüğü lokanta işletmeciliğinin bu denli popüler olmasının en temel nedeni yemek sektörünün her daim geçerliliğini korumuş ve uzun bir süre daha koruyacak olması. Yemek yemek herkesin yaşamsal bir ihtiyacı. Özellikle uzun saatler dışarıda vakit geçirmek zorunda kalan, çalışan insanların çok büyük bir çoğunluğu öğle yemeği ihtiyaçlarını lokantalarda gideriyor. Fakat son zamanlarda açılan lokanta sayısının artması, hem belli bir oranda kalitenin düşmesine hem de rekabetçi bir ortamın doğmasına neden oldu. Bugün plansız, programsız bir şekilde lokanta açıp doğru bir işletme politikası belirlemeyen birçok işletmecinin kısa süre içerisinde kepenkleri kapatmak durumunda kaldığını görebiliyoruz. Lokanta açtıktan sonra başarılı olmak için belli başlı kriterler mevcuttur. En kaba tabirle iyi bir aşçıya sahip olmayan, işletme, planlama, çalışanlarını yönetme becerisi olmayan bir işletmeci tarafından yönetilen, görsellik konusuna yeteri kadar önemin gösterilmediği bir lokantanın batması hiç de sürpriz olmaz.

Lokanta en kısa tanımıyla belirli bir ücret karşılığında yemek yenilen işletmelere denir. Fast food lokantalardan esnaf lokantalarına kadar birçok farklı alanda hizmet veren lokanta işletmesinden söz etmek mümkündür. Kimi lokantalar aynı zamanda şehirlerin sosyal kodlarını, kültürel izlerini bünyesinde barındıran mekanlardır.

Lokanta Açma Şartları Nelerdir?

Lokanta açmak için izlenmesi gereken çok zorlayıcı prosedürler yoktur. İlk olarak yapılması gereken lokantanın lokasyon olarak bağlı olduğu belediyeye başvuru yapmaktır. Genellikle belediyeler iş yeri açmak isteyen kişilerin temin etmeleri gereken belgeleri web sitelerinden duyururlar. Belediyelerin internet sitelerinden hem online bir şekilde başvuru formu doldurulabilir, hem de belediyenin talep ettiği resmi belgeler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu belgeler çeşitli izinleri ve ruhsat işlemlerini kapsamaktadır. Öte yandan işletme faaliyetlerinin resmiyet kazanması için vergi levhası da hazırlanmalıdır. Bunları yaparken güvenilir bir muhasebeciyle anlaşılıp kendisinin deneyimlerinden her aşamada faydalanılabilir. Bu arada temizlik konusunda yapılacak teftişlere karşı Sağlık Bakanlığının belirlediği şartlara uyulmalıdır. Örneğin; atık yağ sözleşmesi bunlardan sadece bir tanesidir. Lokanta açmak isteyen kişilerden belediyelerin genellikle talep ettikleri evraklar şunlardır:

 • Vergi levhası
 • Ticaret Odası kaydı
 • İskan
 • Kira kontratı
 • Doldurulmuş başvuru formu
 • İmza sirküleri

İş Yeri Açma Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lokanta Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi?

Günümüzde girişimcilerin iş yeri açmaları için çok fazla teşvik söz konusudur. Fakat girişimciler bazen aşılması zor prosedürlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Dükkan açma süreçlerinde oldukça önemli bir belge olan ustalık belgesi de bunların başında gelmektedir. Ustalık belgesiyle ilgili koşullar her meslek için farklılık gösterir. Yeni bir lokanta açılışı için Esnaf Odasına kayıt yaptırmak isteyenlerden ustalık belgesi istenir. Ustalık belgesi olmayanlar alternatif çözüm olarak Esnaf Odası yerine Ticaret Odasına kayıt yaptırabilirler. Çünkü Ticaret Odası böyle bir şart koşmamaktadır. Bu durum gıda, kırtasiye, giyim, ayakkabı, oto yedek parça, mobilya, elektronik gibi sektörler için geçerli bir durum değildir. Bu gibi dükkanların açılışı için zaten hiçbir koşulda ustalık belgesine ihtiyaç yoktur.

Lokanta Açma Maliyeti

Lokanta açmanın maliyeti doğal olarak lokantanın iç dekorasyonuna, kirasına, çalıştırılacak eleman sayısına, menülerin zenginliğine göre değişir. Özellikle lokantanın nasıl bir muhitte açılacağı maliyetleri belirleyen en kritik konulardan birisidir. En küçük lokantalarda bile en az 5-6 masa mevcut. Dışarıya sipariş gönderilecekse 1 ya da 2 adet motor temin edilmelidir. Lokantanın açılışıyla alakalı resmi giderler bir tarafa, özellikle dekorasyona harcanan para toplam giderin önemli bir bölümünü oluşturur. Dükkan kirası ve personel maaşları, aylık olarak ayrılması gereken diğer giderler arasındadır. Lokantalarda menünün güncel bir şekilde muhafaza edilebilmesi için sürekli bir malzeme akışı gerçekleştirilir. Hazır içecekler dışında, yemekler konusunda yoğun bir sirkülasyon söz konusudur. Küçük bir esnaf lokantası 30-40 bin TL’ye açılabilir ancak görece daha büyük lokantalar için ortalama 75-100 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekir. Çok lüks restoranların ortalama 200 binin üzerinde bir masrafa mal olduğu bilinmektedir.

İş Yeri Açmak İçin Kredi Veren Bankalar!

Lokanta Açmak Karlı mı?

Az önce de vurguladığımız üzere, yemek sektörü ölmeyen bir sektör olduğu için her zaman ilgi görmektedir. Lokantacılık özellikle 2000’li yılların başına kadar daha fazla kar getiren bir meslekti. En azından o dönemlerde lokantalarda çok daha yetkin, çok daha çekirdekten yetişmiş olan aşçılar ya da esnaflar bulunuyordu. Şimdiki işletmecilerin çoğu gerçek anlamda bir esnaflık bilincine sahip değil. Lokantacılığa sonradan dahil olan kişilerin bir kısmı daha ucuz maliyetlerle sundukları kötü hizmetten olumlu bir sonuç bekliyorlar. Oysa lokantadan kar elde etmek adına bazı maliyetleri kısmak kadar hizmet kalitesini yükseltmek de önemlidir. Kısılan maliyetler müşteri memnuniyetini düşürecek kalemler olmamalıdır. Lokantanın, hitap ettiği kitleye uygun bir yapıda dizayn edilmesi, doğru menülerin, doğru yemeklerin, doğru fiyat politikasıyla sunulması; reklam süreçlerinin etkili şekilde sürdürülmesi şartıyla muhakkak başarıyı getirmektedir. Doğru bölgelerde, diğer lokantalara doğru mesafelerde açılan lokantaların başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Bazen de hizmetin türü de karı doğrudan etkilemektedir. Örneğin tabldot şeklinde yemek çıkaran bir lokantanın, sanayi bölgelerinde kar etme şansı daha yüksektir. Self servis lokanta açmak isteyenler ise genelde eleman maliyetlerini minimum seviyeye indirmeyi amaçlamalıdırlar. Self serviste bilindiği üzere müşteri yemeğini bizzat kendisi alır.

Lokanta Nasıl İşletilir?

Lokantanız için ortaya iyi bir sermaye koyduysanız, bunun karşılığını hemen alamayabilirsiniz. Harcamalarınızı kurtarıp, kar etmeye başlamak biraz zamanınızı alabilir. Bu geçiş sürecinde kesinlikle moral ve motivasyonunuzu bozmamalı, endişelerinizi personelinize yansıtmamalısınız.

Lokantanın iyi bir şekilde işlemesi için personel seçimine özellikle dikkat edilmelidir. Bir lokantada garson, şef garson, komi, aşçı ve bulaşıkçı gibi çalışanlar bulunmaktadır. Bulaşıkçı ve bazı durumlarda aşçılar hariç, bu çalışanlar lokantanın hijyen açısından görünen yüzüdürler. Müşteriler için garsonların tavrı, hitabeti, hizmet becerisi ve temizliği çok önemlidir. İşletme sahibi olarak bu konuya önem vermelisiniz.

Lokantalarda kalabalık zamanlarda servis açısından bazı aksilikler yaşanabilir. Bu tip durumlarda müşterileri mağdur etmemek, yemekleri hızlı bir şekilde servis etmek, müşterileri kazanma noktasında büyük öneme sahiptir. Lokantanızda kullanacağınız tabaklardan dev ocaklara kadar her türlü malzemenizin nitelikli olmasına özen gösterin. Hazır gıdaları ya da malzemeleri toptan, düzenli şekilde tedarik etmelisiniz. Bunun için iyi ürünler satan, ayrıca size fiyat konusunda yardımcı olacak toptancılara yönelmelisiniz.

Menünüzü hazırlarken de hem doğru fiyat politikası, hem de depolama açısından sorun teşkil etmeyecek, yüksek kar getirecek ürünleri ön plana taşımayı deneyin. Öte yandan açılışınızın etkili olmasına özen gösterin. İyi bir açılışın sağladığı enerji, lokantanızın tanıtımında önemli bir rol oynayacaktır.

Sınıflarına Göre Lokantalar

Lokantalar niteliklerine ve genel anlamda verdikleri hizmetin içeriğine bağlı olarak sınıflandırılmıştır. Bu bağlamda birinci, ikinci ve üçüncü sınıf lokantalardan söz edilebilir.

Birinci Sınıf Lokantalar

Birinci sınıf lokantalar ile ikinci sınıf lokantalar arasında esasen çok büyük farklılıklar yoktur. Bir lokantanın 1. sınıf sayılması için, ikinci sınıf lokantalardan farklı olarak şu koşulların yerine getirilmesi gerekir:

 • Giriş holüne sahip olmalıdır.
 • Müzik yayını olmalıdır.
 • Bankolu bir vestiyere sahip olmalıdır.
 • Havalandırma sistemleri üst düzeyde olmalıdır.
 • Menülerde soğuk/sıcak yemeklerden minimum 5’er adet bulunmalıdır.
 • Pasta ya da tatlılar için mutfakta ayrı bir hazırlık bölümü olmalıdır.

İkinci Sınıf Lokantalar

İkinci sınıf lokantalar, otellere ait restoranları ifade eder. 3 yıldızlı bir otele sahip olmak için en az ikinci sınıf bir restorana sahip olunması gerekir. 2. sınıf lokantaların koşulları şu şekildedir:

 • Bütün materyaller iyi seviyede aydınlatılmalıdır.
 • Personel için ayrı tuvaletlerin bulunması gerekir.
 • Ayrı bir malzeme deposu bulunmalıdır.
 • İdare için ayrı bir oda bulunmalıdır.
 • Servis kapasitesini karşılayabilecek bulaşık makinesi bulunmalıdır.
 • Yemek yenilen salon ile mutfak başka katlarda ise servis merdivenleri bulunmalıdır.

Üçüncü Sınıf Lokantalar

Ülkemizde üçüncü sınıf lokantalar için şu koşullar aranmaktadır:

 • Lokantada en az bir aşçı bulunmalıdır. Bu aşçının muhakkak ustalık belgesi olmalıdır.
 • Mutfak içinde bulaşık, pişirme ve hazırlık gibi işlemler için uygun alanlar bulunmalıdır.
 • Zeminin görece daha kolay temizlenebilen malzemelerden seçilmesi gerekir.
 • Aspiratör dahi olsa havalandırmanın bulundurulması gerekir.
 • Aynası ve sabunu bulunan, erkek ve kadın bölümlerinin ayrı ayrı olduğu bir tuvalet olmalıdır.

Dönerci Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyet Hesapları

Yufkacı Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler Neler?

Bir önceki yazımız olan Yayınevi Açmak için Gerekli Belgeler, Prosedür Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde yayınevi, yayınevi açma maliyeti ve yayınevi açma prosedürü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.