İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İşyeri / Dükkan Açmak İçin Gerekli Belge ve Temel Maliyetler

Kendi işinin patronu olmak isteyenler için sağlık, gıda, giyim ve emlak gibi pek çok sektörde iş yeri açmak mümkün olsa da bu konuda hızlı bir şekilde karar alıp uygulamaya geçmek yerine dikkatli adımlar atılmalıdır. Hangi sektörde bir girişimde bulunulacağı tüm yönleriyle düşünülmeli, sermaye ve daha birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Bu değerlendirmeler neticesinde verilen nihai kararın ardından birtakım kamu kurumlarıyla irtibata geçilmeli ve iş yeri açılışı için talep edilen belgeler temin edilmelidir. Günümüz teknoloji sayesinde birçok evrakın temini ve ibrazı oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ancak bazı belgelerin temini ve ibrazı için ilgili makamlara şahsen başvuruda bulunulması gerekiyor.

İş yeri Açmak için Yapılması Gerekenler

İş yeri açmadan önce birtakım aşamaların doğru bir şekilde, adım adım tamamlanması gerekir. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir.

1. İş yerinizi açmak istediğiniz şehrin belediyesine gidin. Görevli personeller hangi işi yapacaksanız o iş alanının kriterlerine uygun önerilerde bulunacaktır;

 • İş yeriniz satacağınız ürünlere ya da hizmet vereceğiniz iş alanına uygun olmalıdır. Örnek pastane ve kırtasiye için belediye tarafından gözetilen farklı kriterler söz konusu.
 • Tutmayı düşündüğünüz dükkanın havalandırma ve ısınma koşulları olmalı, atıkların toplanma biçimini ve suyun gider durumunu araştırmalısınız.
 • İtfaiye belgesi alınması zorunlu olmayan yerlerde yangın önlemlerinin doğru bir şekilde alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz.
 • İş yeri açılışında belediyenin talep ettiği belgelerin başında iskan belgesi gelir. Bu belge olmadan belediye tarafından iş yeri açılışına izin verilmez.
 • Belediyelerin gayri sıhhi, umuma açık ve sıhhi müesseseler için gözettiği kriterler birbirinden farklıdır. Örneğin: Kafe bar, kulüp ve lokanta gibi halka açık yerlerin birtakım özel kriterleri şu şekildedir:
  • Kadın ve erkek için olmak üzere 2 adet tuvalet bulunmalıdır.
  • Kapalı alan en az 60 metrekare olmalıdır.
  • Personel için dinlenme ve soyunma alanları bulunmalıdır.
  • Mutfak en az 3 bölüme ayrılmalıdır.
  • İçkili tesisler, okul ve dini tesislere 100 metre, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ise en az 30 metre uzaklıkta yer almalıdır.

2. İşin şartlarına ve olanaklarına uygun dükkan araştırmaya başlayın. Dükkanınızı kiraladıktan veya satın aldıktan sonra sözleşmenizi imzalayın ve dekore edin.

3. Vergi dairesine iş yeri açma bildiriminde bulunun.

4. Alanında uzman bir muhasebeciyle anlaşın. İş yerinizde bulundurmanız gereken belgeler için muhasebecinizden yardım isteyin.

5. Vergi dairesinden açılış levhasını aldıktan sonra yapacağınız iş için gerekiyorsa hemen yazar kasanızı alın.

6. Yazar kasa aldıktan sonra vergi dairesine başvurarak kasanızı vergi dairesi sistemine işletin. Kısa bir süre sonra tarafınıza yazar kasa ruhsatı verilecektir.

7. Belediyeye giderek iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alma işlemleri için gerekli evraklarınızı teslim edin. Umuma açık iş yerlerinde ruhsat başvurusundan sonra imar, emniyet ve iftaiye bakımından herhangi bir soruna rastlanmadığına dair ibareler içeren rapor talep edilir.

8. Rapor teslimatı yapıldıktan sonra yaklaşık 30 gün içerisinde ruhsat komisyonu iş yerini denetlemeye gelir, eksiklikler varsa tamamlanmasını talep eder.

9. İçkili iş yerlerinde ruhsat alınabilmesinin en önemli şartı içkili yer bölgesinde bulunmaktır. Bu bölgeler, genellikle Belediye Meclisleri tarafından belirlenir. Belediye alanı dışındaki yerlerde ise valilik ve kaymakamlık görüşü alınır.

10. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ya da Ticaret Odasına kaydolun.

11. Belli bir süre sonra iş yerinize vergi dairesinden ve belediyeden kontrol amaçlı görevliler gelecektir. Bu ziyaret esnasında size, iş yeri açma ruhsatınız teslim edilir.

Dükkan Açmanın Temel Maliyetleri

İşletmenin yapısına ve olanaklarına bağlı olarak 5.000 TL sermaye ile bir iş yeri açılabileceği gibi 500.000 TL harcama yaparak da bir iş kurmak mümkün. İş yerinin temel maliyetleri; yapılacak işin türüne, sektöre ve daha birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu işlek caddelerde, alışveriş merkezlerinde bir iş yeri sahibi olmak, iş yerinin aktif bir şekilde çalışması için büyük bir önem arz ederken maliyetin de bu doğrultuda artış göstermesine sebep olacaktır.

Bir örnek vermek gerekirse; İstanbul’un İstiklal, Bağdat gibi popüler caddelerinde çikolata satışı yapılan bir dükkan açmanın maliyeti 1 milyon TL’yi bulabilir. Ancak aynı çikolata dükkanını Kütahya’nın merkezi bir ilçesinde 20 bin TL civarında bir maliyetle açmak mümkün. Bunun yanı sıra iş alanı da maliyeti belirleyen bir diğer unsur. Örneğin; çay ocağı açmak istiyorsanız veya telefon tamir dükkanı açmak ve para kazanmak istiyorsanız, çok fazla sermayeye ihtiyacınız yok. Ancak pahalı bir ürün grubunun satışını yapmayı düşünüyorsanız, başlangıç aşamasında stok bulundurmak amacıyla ürün alımı yapmanız, dolayısıyla yüksek tutarda bir ürün maliyetini gözden çıkarmanız gerekecektir.

Sermayeniz Var mı?: İş Yeri Açmak İçin Kredi Veren Bankalar!

Dükkan Mağaza ve İş Yeri Açmak için Gerekli Belgeler

Yeni bir iş yeri açmak için vergi dairesi, SGK, belediye, esnaf veya ticaret odası gibi kurumlara giderek belge temini ve teslimi yapmanız gerekir. Ayrıca açacağınız iş yeri, özel bir kanun ve yönetmelik kapsamında değerlendiriliyorsa belirli mevzuat şartlarını da yerine getirmelisiniz.

Vergi Dairesine Yapılan Başvuruda Gerekli Belgeler

İş yerinizin bulunduğu bölgedeki vergi dairesine başvuru yaparak işe başlama formunu doldurmalısınız. Dükkan açmak için gerekli belgeler arasında yer alan bu evrak, gerçek kişiler tarafından düzenlendiğinde iş yeri sahibinin imzasını taşır. Bununla birlikte işe başlama formunun muhasebeci tarafından düzenlenmesi de mümkündür. Bu evrakla birlikte ise noter onaylı imza sirküleri, ikametgah ilmühaberi, fatura ve irsaliye evraklarının ibrazının da gerçekleştirilmesi gerekir.

Belediyeye Yapılan Başvuruda Gerekli Belgeler

İş yeri açılışında belediye tarafından talep edilen belgelerin başında ruhsat geliyor. Ruhsat başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvur esnasında verilen dilekçede mekanın içkili veya içkisiz olduğu mutlaka belirtilmelidir.
 • Adli sicil belgesi (sabıka kaydı)
 • Ticaret odasına kayıt belgesi
 • Kat maliklerinin noter onaylı muvafakatnameleri
 • İlçe Emniyet Müdürlüğünden alınan uygunluk yazısı
 • İtfaiye Daire Başkanlığından alınan itfaiye raporu

Belediyeler, iç yeri açmak için iskan belgesinin de mutlaka ibraz edilmesini gerekli görmektedir. Ayrıca belediyeye gittiğinizde hafta sonu ve tatil günlerinde çalışma ruhsatı, çevre vergisi, reklam vergisi ve çöp vergisi gibi konularda gerekli başvuruları yapmalısınız.

Ticaret Odasına Yapılan Başvuruda Gerekli Belgeler

 • İmza beyannamesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Kira kontratı veya tapu fotokopisi
 • İkametgah ilmühaberi
 • Taahhütname
 • Ticaret odasından alınan matbu dilekçe

SGK’ya Yapılan Başvuruda Gerekli Belgeler

İş yeri sahibi olan kişiler için BAĞ-KUR sigortası yaptırmak zorunludur. BAĞ-KUR’a kayıt için BAĞ-KUR İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak işe giriş bildirgesinin teslim edilmesi gerekir.

SGK iş yeri açılış bildirgesini indirmek için TIKLAYINIZ!

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına Yapılan Başvuruda Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sicil ilan bedeli dekont örneği
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ustalık veya satış elemanlığı belgesi
 • Sicil harç bedeli dekont örneği
 • Araç ruhsat fotokopisi

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde destek kredisi nasıl alınır, girişimcilik destekleri ve KOBİ finansman destekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.