İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır? Ne Kadar İzlenmem Gerekir?

Son birkaç yılda hayatımıza giren “Youtuberlık” kavramı eğer doğru bir strateji belirlenir ve doğru adımlar atılırsa geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacak gibi duruyor. Kısaca bahsetmek gerekirse “Youtuber”, video içerik sitesi Youtube’a videolar yükleyen ve yüklediği bu videolar sayesinde para kazanan kişilere denir. Haberlerde bazı Youtuber’ların dudak uçuklatan kazançları dile getirilince pek çok kişi bir kanal açarak Youtube’dan “kolay yoldan” para kazanmanın peşine düştü. Ancak Youtube üzerinden elde edeceğiniz gelirin bırakın milyon dolarları bulması, asgari ücrete eş değer bir rakama ulaşması bile hayli zaman ve çaba istiyor.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan para kazanmanın temelinde neredeyse tüm mecralarda olduğu gibi reklamcılık sektörü yatıyor. Youtube İş Ortağı Programı’na kaydolan ve belli bir izleyici kitlesine sahip her yayıncı Youtube’ın reklam gelirlerinden bir pay alıyor. Tabii bunun için önce gerekli standartları karşılamalı ve Youtube para kazanmayı aktif etmelisiniz.

Adım adım Youtube’dan para kazanma yöntemlerinden bahsetmeden önce Youtuber olmak için çıktığınız bu yolda başlangıçta bilmeniz gerekenlerden bahsedelim. Öncelikle Youtube’dan para kazanmak sandığınız kadar kolay değil. Sermaye gerektirmiyor gibi görünse de en azından videolarınızı montajlayıp yükleyebileceğiniz bir bilgisayarınız, bir video kameranız ve bir montaj yazılımınız olması gerekiyor. Telefonunuzun kamerasıyla çektiğiniz videolar görüntü kalitesi ve FPS (saniye başına kare) oranı olarak izleyicilerinize yeterli gelmezse sizinle aynı konseptte fakat daha kaliteli videolar üreten başka bir kanala gidebilirler.

Düzenli olarak video yüklemek belli bir takipçi sayısına ulaşmak için yeterli değil. Youtuber olmaya karar verdiğiniz ilk günden itibaren bir strateji belirlemeli ve bu strateji doğrultusunda hareket etmelisiniz.

1. Kanalınızı açın

Mevcut bir Google hesabıyla Youtube hesabınızı aktive edin. Eğer bir Google hesabınız yoksa önce yeni bir hesap açın. Google hesabınızdaki ismin, Youtube kanalınızda da kullanılacak olmasından dolayı kanal isminizi iyi belirleyin. Kısa, akılda kalıcı ve dikkat çekici bir isim hafızalarda daha kolay yer etmenizi sağlar. Kanalınızı açtıktan sonra kanalınızın konseptine uygun anahtar kelimeler ekleyerek arama motorlarında yükselmesini sağlayın.

2. İçerik yüklemeye başlayın

Hazırladığınız ve montajladığınız videolarınızı Youtube’a yüklemeye başlayın. Mükemmeli değil ancak üretebileceğiniz en kaliteli içeriği üretmeye gayret edin. Popüler Youtuber’ların videolarını inceleyin ve intro, outro, arka plan müziği gibi detaylara dikkat edin. Yüklediğiniz her yeni videonun bir öncekinden daha kaliteli olması için çabalayın. Kafanıza estiği zaman yerine düzenli olarak video yüklemeniz sadık bir takipçi ve izlerkitle edinmenizi sağlar. Ayrıca kanalınız haricinde yüklediğiniz videoya da konsepte uygun anahtar kelimeler eklemeyi unutmayın.

3. İzlerkitlenizi oluşturun

İzleyici sayınızı artırmak ve takipçi edinmek için yapmanız gereken tek şey, düzenli olarak içerik üretmek ve bu içeriklere anahtar kelimeler eklemek. Videonuzun konseptine göre çeşitli site ve forumlarda videolarınızı paylaşarak izleyici sayınızı artırabilirsiniz. Ama “spam” yaparak kanalınızın güvenilirliğini sarsmayın. Kalitenizden ödün vermeden tanıtımınızı yapın. Videolarınıza yorum yazan kullanıcılarla mutlaka etkileşime girin. Yapılan araştırmalar, izleyicilerin içerik üreticisiyle etkileşime girebildiği kanallara daha yüksek sadakat duyduğunu gösteriyor.

4. Videolarınızda reklamları aktive edin

“Monetization” ya da para kazanmayı aktive etme olarak adlandırılan bu yöntemle, Youtube’a videolarınıza reklam koyması için izin vermiş olursunuz. Para kazanmanın aktive edildiği videolarda içerik üreticisi, videosunda herhangi bir telif hakkı içeren materyal bulunmadığını taahhüt eder. Eskiden yüklenen tüm videolar üzerinden para kazanmak mümkündü ancak 2018 Şubat ayında yapılan yeni düzenlemeyle Youtube kanalından para kazanmanın aktive edilebilmesi için bazı şartlar koydu. Bu şartlar;

  • Kanalın en az 1000 aboneye sahip olması,
  • Kanalın son 12 ay içerisinde en az 4000 saat izlenmesi olarak belirlendi.

Bu şartları sağlayan kanalların tüm videoları para kazanma için aktive edilebilir.

5. Bir Adsense hesabı açın

AdSense, Youtube hesabınızla senkronize ettiğiniz ve yüklediğiniz videoların kaç kişi tarafından izlendiği, gösterilen reklamlara kaç kişinin tıklandığı gibi değişkenlere göre ödeme almanızı sağlayan platformdur. AdSense’e üye olabilmek için 18 yaşından büyük olmalısınız. AdSense ile, reklamların izlenme süresine, reklamların tıklanma sayısına ve videolarınızın toplam izlenme oranına göre belli oranda gelir elde edersiniz.

6. Videolarınızın istatistiklerini takip edin

Kanalınızın ne durumda olduğunu ve videolarınızın izlenme oranlarını düzenli olarak takip edin. Bunu yapmak için videonuzun izlenme ve beğenme oranlarına bakmanız yeterli değil. “Kanalım” sekmesinden “Analiz” bölümüne giderek daha detaylı bir inceleme yapmalı ve bazı videolarınızın neden diğerlerinden daha çok izlendiğini incelemelisiniz. İzlenme oranı videonun konseptiyle mi alakalı, anahtar kelimeler daha doğru mu kullanılmıştı yoksa diğer sosyal medya sitelerinde videonuzu paylaştıktan sonra etkileşim arttı mı, tüm bunları “Analiz” ekranından görebilirsiniz. Buradaki veriler ışığında sonraki videonuz için stratejinizi belirleyebilirsiniz.

7. Youtube İş Ortağı olun

Youtube’dan para kazanmanıza olanak veren yöntemlerden biri de Youtube İş Ortağı olmaktır. Youtube İş Ortakları, yüksek oranda izleyici kitlesine sahip üyelerdir. Diğer üyelere kıyasla daha çok içerik üretim aracına erişimi olan İş Ortakları, izleyici sayılarına göre çeşitli ödüller de kazanır. Eğer kanalınızın toplam 15,000 izlenme saati varsa Youtube İçerik Ortaklığı programına dilediğiniz zaman kayıt olabilirsiniz.

Youtube Neye Göre Para Veriyor?

Sanılanın aksine Youtube, abone sayısına ve izlenme oranına göre ödeme yapmıyor. Tüm bunlar önemli faktörler olsa da asıl önemli nokta abonelerin etkileşim oranı. Örneğin etkileşim oranı düşük 10,000 abonesi bulunan bir kanala göre etkileşim oranı yüksek 5,000 abonesi olan bir kanal reklam gelirlerinden daha fazla para kazanabiliyor. Reklam gösterimlerinde kanal sahibinin iki farklı kazanç yöntemi bulunuyor.

Tıklanma başına ödeme (CPC): Reklamveren, yüklemiş olduğu reklamın izlenme sayısına göre Youtube’a para ödüyor. Genelde video izlenirken videonun alt kısmından çıkan tıklanabilir bağlantılar şeklinde izleyiciye gösterilen bu reklam için Youtube, reklam gelirinin bir bölümünü yayıncıyla paylaşıyor.

İzlenme başına ödeme (CPV): Videonun başında, ortasında ya da sonunda gösterilen reklamların 30 saniye ve üzerinde izlenmesi durumunda izlenme başına ödeme devreye giriyor. 30 saniyenin üzerinde izlenen reklamlardan elde ettiği gelirin bir kısmını Youtube yayıncıya aktarıyor.

Peki Youtube para kazanma oranlarını neye göre belirliyor? Reklamlardan elde edilen gelirin %45’i Youtube’da kalırken %55’i yayıncıya aktarılıyor.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Net bir miktar söylemek mümkün değil çünkü kazançlarla ilgili pek çok değişken mevcut. Kanal abone ve izlenme sayınız belli bir rol üstlense de asıl nokta izleyicilerinizin içeriğinizde gösterilen reklamlarla ne kadar iletişime girdiğidir. Mesela, izleyicilerinizin büyük bölümü Youtube’da gösterilen reklamları engellemeye yarayan “Adblocker” adlı uygulamayı kullanıyorsa para kazanmanız mümkün değil. Ayrıca gösterilen reklamlara tıklamamayı veya beş saniye sonra geçmeyi tercih ediyorlarsa da ödeme alamazsınız.

Eğer takipçileriniz gösterilen reklamlara tıklıyor veya reklamları izliyorlarsa burada da reklamverenin izlenme ya da tıklanma başına ayırdığı bütçe devre giriyor. Diyelim ki X markası, Youtube’a tıklanma başına 10 lira ödemeli bir reklam verdi. Bu reklam sizin videonuzda gösterilir ve bir aboneniz bu reklama tıklarsa 5,5 TL para kazanıyorsunuz. Ancak tabii bu rakamdan vergileri de düştüğünüzde net kazancınız 5,5 TL olmuyor.

Özetle kazancınızı reklamverenin bütçesi, abonelerinizin reklamları izleme veya reklamlara tıklama oranları ve vergiler belirliyor.

Ancak bu rakamlar Youtube’dan direkt kazandığınız rakamlardır. Sponsorluklar, ürün satışları, reklamverenlerin Youtube yerine direkt size reklam vermesi de ayrı kazanç kalemleri olarak sıralanabilir.

Youtube’da Kaç Aboneden Sonra Para Kazanılır?

2018 öncesinde bununla ilgili herhangi bir düzenleme yoktu. Ancak bazı kullanıcıların popüler videoları kendi kanallarına yükleyerek sistemi suistimal etmesi nedeniyle Youtube Şubat 2018’de yeni kurallar getirdi. Bu kurallara göre kanal sahibinin videolarını para kazanabilir hale getirmesi için;

  • En az 1000 aboneye sahip olması,
  • Kanalın son 12 ay içerisinde en az 4000 toplam izlenme saatine sahip olması gerekiyor.

Youtuber’lar Ne Kadar Para Kazanıyor?

Youtuber olma hayaliyle yanıp tutuşan hemen herkesin aklındaki soru popüler yayıncıların ne kadar para kazandığıdır. Çeşitli site ve haberlerde söylenen rakamlara göre popüler Youtuber’ların, normal bir çalışanın çalışma hayatı boyunca kazanamayacağı gelirleri bir ayda elde ettiğini dile getiriliyor. Çoğu Youtuber, siteden elde ettiği toplam geliri açıklamasa da Türkiye’de en çok kazanan Youtube kanalları arasında yer alan Ruhi Çenet adlı Youtuber, içerik üretmeye başladığı günden itibaren toplam kazancını aktardığı bir video yayınladı. Bu videoya göre Ruhi Çenet, içerik üretmeye başladığı ilk günden itibaren toplam 400,000 TL civarında para kazanmış. 

Youtube tarafından ödenen reklam gelirlerinin yanı sıra yapılacak direkt anlaşmalar ya da sponsorluklarla da Youtuber gelirlerinin çok daha yükseldiğini söylemek mümkün. Ayrıca bazı siteler aracılığıyla yayıncıların bir videodan tahmini ortalama ne kadar kazandığını ya da kendi kanalınızdaki bir videodan elde ettiğiniz kazancı da hesaplayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cafe Açmak için Gerekli Belgeler, Malzemeler ve 2020 Maliyetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.